НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“ 2020/2021
Иновации в действие-обмяна на добри практики между ОУ „Хан Аспарух“ и СУ „Гео Милев“ – гр. Варна
През учебната 2020/2021 г. в периода от 20 юни до 23 юни 2021 г. в гр. Варна се проведе работна среща по НП „Иновации в действие“ между СУ „Гео Милев“- гр. Варна и 96.СУ „Лев Николаевич Толстой“, на която присъстваха 6 (шест) учители и двама ученици от ОУ „Хан Аспарух“ – гр. Добрич.
Училището – домакин работи по иновация „CLIL“. Тя бе представена в различните ѝ етапи. Наблюдавахме практическото ѝ приложение.
Проведената работна среща, бе изключително интересна и полезна. По време на посещението обменихме опит и идеи.
Наблюдавахме урок за упражняване на лексиката на дадена група думи на немски / руски / английски език., както и в часовете по география / биология / математика. Наблюдавахме часове в заниманията по интереси, метод на зеления химикал и тренинги по различни учебни дисциплини. Обсъдихме различни методи за работа и обменихме стратегии за справяне в конкретни ситуации.
През предстоящата учебна година екипът, участвал в националната програма, ще сподели с останалите колеги своите наблюдения с цел обмяна на опит и взаимстване на добри педагогически практики.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“ 2021/2022
МОДУЛ 1 „МОБИЛНОСТ ЗА ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ И МУЛТИПЛИЦИРАНЕ НА ДОБРИ ИНОВАЦИИ МЕЖДУ УЧИЛИЩАТА“
Цели на програмата:
Общи: Споделяне на добри иновативни практики, създаване на творчески и креативен подход към учебния процес. Нововъведения в полза на развитието и постиженията на учениците, като се създават условия на педагогическите специалисти да анализират, да експериментират, чрез пряк обмен, популяризиране и мултиплициране на своите иновативни практики и продукти.
Конкретни (специфични) цели:
- Създаване на контакти между училища, вписани в Списъка на иновативните училища и други, които имат сходни предизвикателства, решения и идеи за промяна и не са иновативни.
- Създаване на иновативно пространство между училища в партньорство с общи цели, възможности и желание за обмен на нововъведения.
- Създаване на условия за партньорство за иновации: Изграждане на уеб базирано пространство за обмяна на информация, публикуване и изпълнение на програми за иновации и представяне на иновативни продукти.
- Информираност и публичност за провеждащите се иновации в българските училища.
Дейности по програмата:
Обмен на иновационни практики (мобилности) – споделяне на опит на място между училищата. Иновативните училища извършат двустранно сътрудничество за обмен на иновационни практики помежду си – като създават връзка чрез електронната платформа и реализират взаимни посещения на място в другото иновативно училище на 8 учители и ученици (иновативно с иновативно училище). Всяко иновативно училище сключва договор за сътрудничество с едно училище, което не е вписано в Списъка на иновативните училища, което избират от уеб-базираната платформа.
Реализирането на мобилността за обмен на иновации между училищата съдържа следното, в зависимост от вида на иновацията и целите на сътрудничеството:
- училищата демонстрират пряко иновациите на място в двете училища – партньори и включват всички участници в иновативните процеси по подходящ начин;
- иновативните процеси и продукти се представят в своето пряко приложение в училищния живот и своето развитие, споделят се и се демонстрират предизвикателствата и постиженията в реална среда;
- иновациите в училищата се обменят в действие и на място – в учебни часове, в извънкласни занимания, в междучасия;
- партньорите са равностойни при обсъждането и прилагането на иновациите при обмена в училищата;
- показва се работата на професионалните екипи от различни педагогически специалисти;
- демонстрират се стъпките на намеренията и на напредъка при приложенията на иновациите от партньорите;
- учениците се включват активно в иновативните процеси със свои връстници.
Партниращите училища осигуряват съвместен продукт от мобилността за популяризиране на иновациите – презентации, видеофилми, книжни издания, електронни уроци и др.
През учебната 2021/2022 година, ОУ „Хан Аспарух“ – гр. Добрич, участва в две мобилности.
Изпълнение на дейности по НП „Иновации в действие“:
Мобилност 1
В периода от 11 до 13 април 2022 г. учители и ученици от ОУ „Хан Аспарух“ – гр. Добрич, съвместно с колеги и ученици от СУ „Райчо Каролев“ гр.Габрово и ОУ „Христо Ботев“ с.Камбурово, обл.Търговище, посетиха 96 Средно училище „Л.Н.Толстой“, гр. София.
Представени бяха:
- Урок по математика в 1. клас по системата Джъмп Мат – Вихра Стоилова
- Урок по математика в 4.клас по системата Джъмп Мат и творческа работилница – Албена Кирова
- Урок в 5.клас – Математика с динамични конструкции – Надя Борилова
- Приложна математика в 7.клас – Румяна Иванова
Проведена, бе дискусия и обмяна на добри практики между педагогическите специалисти от четирите училища, в която участие взеха и гостуващите ученици.
Мобилност 2
В периода от 18 до 20 април 2022 г. учители и ученици от ОУ „Хан Аспарух“ – гр. Добрич, съвместно с колеги и ученици от 96 Средно училище „Л.Н.Толстой“, гр. София и ОУ „Христо Ботев“ с.Камбурово, обл.Търговище, посетиха СУ „Райчо Каролев“ гр.Габрово.
Представени бяха:
- Иновативен урок в 1 клас: прилагане на метода „Визуално програмиране“ в учебния процес – Елисавета Даскалова
- Иновативен урок в 2 клас: прилагане на метода „Визуално програмиране“ в учебния процес –Елисавета Даскалова
- Иновативен урок в 3 клас: прилагане на метода „Визуално програмиране“ в учебния процес –Елисавета Даскалова
- Театрална работилница – 3а клас
Проведена, бе дискусия и обмяна на добри практики между педагогическите специалисти от четирите училища, в която участие взеха и гостуващите ученици.
Домакините от Габрово, бяха организирали посещение на Интерактивен музей на индустрията и посещение на Етнографски музей на открито „ЕТЪР“.